Kiedy w 1979 roku na ekranach kin pojawił się Mad Max, każdemu miłośnikowi szybkiej jazdy i postapokalitpycznych klimatów opadła szczęka. Walczący o resztki prawa i porządku, Max Rockatansky był bohaterem godnym naśladowania. I taka własnie jest też produkcja Bethesdy, godna naśladowania dla każdego kto chce stworzyć dobrego FPS-a dla pojedynczego gracza. Bez zbędnej walki w sieci, bo otwarty świat który dostaliśmy, to i tak za dużo niż potrzeba.

A gdzie zbroja strażnika ?

What a game, what a lovely game

Rage 2 dla każdego kto nie grał w pierwszą odsłonę, może się wydawać skomplikowana, dużo nowych zwrotów, postaci i wydarzeń o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Jednak po godzinie rozgrywki wiemy jakie mamy zadanie i z kim musimy walczyć. W zniszczonym przez asteroidę świecie, jesteśmy potomkami ludzi, którzy uniknęli apokalipsy, w specjalnie do tego przygotowanych Arkach. Naszym największym przeciwnikiem jest Generał Cross, przywódca tak zwanej „Władzy” która sprawuje samozwańcze i absolutne rządy na Ziemi.

Nasz największy przeciwnik

Fabuła gry może nie należy do najbardziej skomplikowanych, ale czy musi taka być ? Przecież istotą rozgrywki jest niszczenie przeciwników, za pomocą różnego rodzaju uzbrojenia i umiejętności, które nabywamy odwiedzając wcześniej już wspomniane Arki. Na swojej drodze spotykamy postacie które mają nam pomóc w zwycięstwie, i to właśnie dla nich musimy wykonywać zadania. Dzięki nim będziemy mogli rozwijać tak zwane „projekty”,każdy ich postęp udostępnia nowe moce i ulepszenia.

Arki mogą otwierać tylko Strażnicy
Dzięki nim rozwijamy naszą postać

Aby odblokowywać punkty, pozwalające na skok w drzewku, musimy wykonywać zadania poboczne. Przyjdzie nam zniszczyć wieżyczkę „Władzy” albo oczyścić jakiś punkt zajęty prze gniazdo mutantów. W każdej dodatkowej misji istotna jest rozwałka. I tutaj będziemy się bawić najlepiej. Oczywiście dostajemy możliwość eksploracji rożnego rodzaju miast czy handlu, ale to momenty kiedy przyjdzie nam strzelać do przeciwnika sprawią, że odbiór gry będzie zupełnie inny.

Broń wygląda świetnie i daje jeszcze lepszy efekt kiedy strzela

Wszyscy którzy krytykują twórców za stworzenie krótkiej historii, zapominają, jak dobrze można się bawić oglądając „Szklaną Pułapkę”. Ważne że w Rage wszystko to co miało być istotne wyszło bardzo dobrze.

We Don’t Need Another Hero

Jednak nie wszystko w grze jest doskonałe. Poruszanie się pojazdami po dużym otwartym świecie, jest dość monotonne. Kiedy musiałem dotrzeć z jednego końca mapy na drugi, droga wydawała mi się bardzo nudna. Mimo pięknych scenerii, nie ma dużej ilości zadań przez które chciałoby się zrobić postój. I to jest duża bolączka Rage 2, ciągle wydaje nam się, że twórcy wypuścili tytuł nastawiony na DLC. Samo jazda pojazdami jest na dość średnim poziomie, kiedy włączony jest wskaźnik do celu, mechanika wygląda jak w grze wyścigowej z lat dwutysięcznych .

Tylko gdzie są przeciwnicy ?
Wymiana ognia niczym w Star Wars

Od czasu do czasu, przyjdzie nam postrzelać z uzbrojenia naszego samochodu, jednak jeżeli nie chcemy uczestniczyć w walkach na kółkach to nie musimy tego robić. Wydaje mi się,że ze względu na wielkość świata jaki został wykreowany aspekt ten powinien być trochę bardziej ciekawy.

Niesamowita za to jest oprawa graficzna, dzięki temu wystarczy oglądać przemijający krajobraz żeby być zadowolonym. I tutaj warto dodać, że sama jazda jest stworzona tylko po to by dać nam odsapnąć,pomiędzy doskonałymi strzelaninami. Nie możemy oceniać tej gry w kontekście eksploracji i przemieszczania się, bo to nie było założenie twórców. Chcieli oni stworzyć bardzo dobrego FPS-a, w którym gracz sam wybierze gdzie i kiedy, chce siać tornado zniszczenia. A dojazd na miejsce to tylko dodatek.

Grafika cieszy oko.

Rage Walker

Kiedy już się dostaniemy do jakiegoś punktu, wtedy gra nas nie rozczaruje. Nie będziemy walczyć z dwoma albo trzema przeciwnikami, ale cała armią. Mnie osobiście tego typu walka sprawia ogromną frajdę, tak samo jak w Wolfensteinie, czułem epickość tłuczenia Niemców czy w Maxie Paynie 3 gangsterów. Tutaj również nierówna walka dodaje skrzydeł i uczucie bycia bohaterem. Hordy nadbiegających przeciwników, wybijane w powietrze za pomocą strzelby to coś niesamowitego. Myślę, że w tym przypadku DLC mogą być naprawdę pomocne i udoskonalą grę, która dla wielu stanie się, godzinami dobrej zabawy.

4 na 1 ? Dobierzcie kolegów i będzie fair
Prosto w słup

Podsumowanie

Rage 2 to produkcja która aktualnie nie ma konkurencji. Dawno nie grałem w tak dobrą strzelniankę, w której czystą radością jest każde starcie z przeciwnikiem. Fabuła daje nam tylko pretekst, do kolejnego użycia broni i o to w takich grach powinno chodzić. Jeżeli szukacie gry, w której scenariusz wciągnie was bez reszty, a każda następna misja i dialog między postaciami, będzie majstersztykiem to kupując Rage stwierdzicie, że źle wydaliście pieniądze. Tutaj chodzi o totalną rozwałkę podyktowaną ratowaniem świata. I czy to źle, że tym razem przyjdzie nam robić za osiłka ? Każdy musi odpowiedzieć na to pytanie samemu, ale ja na pewno będę obserwować rozwój tej gry i dalej w wolnej chwili strzelać do tych złych.

Ocena Redakcji: 8 /10

Graliśmy w wersji na PC

Zapraszamy do naszej listy gier postapo:
https://talesgame.com/2019/05/10/10-najlepszych-gier-postapokaliptycznych/

Oficjalna strona gry:
https://bethesda.net/pl/game/rage2

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.