Francja, rok 1349, epidemia dżumy objęła cały kraj. Inkwizycja zabija i pali każdego kto zostanie podejrzany o czary i sprowadzenie czarnej śmierci. Z tymi mrocznymi czasami, przyjdzie nam się zmierzyć w A Plague Tale.

arcybiskup w A Plague Tale: Innocence
Nobody expects the holy inquisition!

Opowieść o śmierci i życiu.

Historia w najnowszej produkcji Asobo Studio, skupia się na losach rodzeństwa rodu de Rune. Amicia z racji, że jest starsza ma za zadanie ochronić swojego 5-cio letniego brata Hugo. Zdawać by się mogło, że historia jakich wielu. Dzieci tracą rodziców z powodu choroby lub przez napad bandytów. W tamtym okresie takich sierot było wiele. Ale nie każde miało moc, wpływającą na pandemie.

Hugo, brat głównej bohaterki jest w pewien sposób połączony z czarną śmiercią. Jest to główny powód dla którego opowieść skupia się na ucieczce przed chorobą i Inkwizycją. Jako potomkowie starego i zacnego rodu, brniemy przed siebie, by uratować się przed zagrożeniem. Cały zarys przygody i użycie motywu plagi, był dla mnie dość interesujący. Według mnie, udało się twórcą wykorzystać go w 100%. Dostaliśmy mroczny świat i przygodę na 8 godzin.

Jak przetrwać?

W przetrwaniu pomagać nam będą różne postacie. Sami natomiast musimy używać naszych zdolności skradania się i posługiwania się procą. Opowieść jest też dość liniowa, przez co nie zgubimy się na mapie. Od czasu do czasu przyjdzie nam rozwiązać dość proste łamigłówki. Powalczymy też za pomocą ognia.

Bohater walczący ze szcurami
Proca na ludzi, ogień dla szczurów

W grze mamy do czynienia z kilkoma rodzajami przeciwników. Od lekkozbrojnych giermków, aż po zakutych w blachy ciężkozbrojnych. Oczywiście naszym wrogiem jest też sama plaga. A dokładniej stworzenia które epidemie dżumy przenoszą, czyli szczury. Są one jedynym przeciwnikiem, którego nie można pokonać inaczej niż światłem.

Przywódca Inkwizycji w A Plague Tale: Innocence
Dla czarnej śmierci nawet król jest równy chłopu

Rozgrywka nie jest zbyt trudna, wymaga tylko logicznego rozplanowania walki z przeciwnikiem, jeśli to konieczne, oraz cierpliwości przy skradaniu. Sama gra w dość ciekawy sposób wykorzystuje mechanikę światła i ciemności. Bierze ona udział w budowaniu klimatu oraz przeszkód na naszej drodze. Oprócz tego, klimat buduje też muzyka. Groza z niej bijąca, pięknie oddaje to co się dzieje na ekranie.

Lokacje i przedmioty

Miejsca gdzie odbywa się przygoda, są w dużym stopniu zróżnicowane. Przyjdzie nam przemierzać pola, wioski, miejsca bitew oraz miasta. W każdej z nich, musimy zachować się inaczej. Na polach możemy ukryć się w wysokiej trawie, ale w mieście musimy znaleźć już jakieś ciemne miejsca. O ile nie ma w nich szczurów. Kontakt z nimi powoduje natychmiastową śmierci.

W grze doświadczymy też systemu ulepszania przedmiotów i alchemii. Przyjdzie nam zbierać surowce by ulepszyć naszą proce, czy torby na pociski. A jak już jesteśmy przy pociskach, to w grze mamy ich kilka rodzajów. W miarę naszych postępów fabularnych, zdobywać będziemy nowe przepisy na np. pociski zapalające. Będą one ułatwiały nam zapalenie palenisk i odstraszenie szczurów.

Łamigłówka w A Plague Tale: Innocence
Kooperacja to podstawa

Amicia jak i Hugo nie posiadają paska zdrowia. Każdy kontakt z wrogiem kończy się dla nich tragicznie. Niestety żadne ulepszenie tego nie zmieni. Dlatego najlepszą strategią w walce, jest ciągłe pozostanie w ruchu.

Na koniec

Historia którą otrzymujemy ma mocny, dość realistyczny, początek i z czasem słabnie tylko po to, by pod sam koniec znów zaskoczyć gracza. Twórcy postanowili w finale przejść już całkowicie w fantasy, ale nie było to jakoś źle przeze mnie odebrane. Od samego początku wiadomo, że tak się stanie. Ogólnie samą opowieść i wykorzystanie tematyki czarnej śmierci, oceniam na 8/10. Niestety mechanika walki jest miejscami dość irytująca i toporna. Przez co w mniejszych lokacjach, przy walce 4-5 przeciwnikami utrudnia ona bardzo rozgrywkę i niemal uniemożliwia popełnienie błędu, bo to by oznaczało naszą śmierć i powrót do punktu kontrolnego. Dlatego moja ostateczna ocena, będzie mniejsza. Ale mimo to A Plague Tale: Innocence jest grą dobrą i polecam ją każdemu.

Nasza ocen A Plague Tale: Innocence to 7.5/10

strona główna gry: http://aplaguetale.com/

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.