Budzisz się rano, wyglądasz przez okno i widzisz zniszczony świat przez śmiertelnego wirusa…. och nie bawi cię uganianie się za zombi? To może zamiast wirusa mieliśmy 3 wojnę światową? Z resztą nie ważne co, ważne jak jest. A jest postapokaliptycznie.

Gier w takim klimacie jest wiele. Ostatnio mieliśmy możliwość bawienia się w Days Gone, a już 14 maja na sklepowe pułki trafi RAGE 2. Jest to więc idealny moment by przypomnieć sobie o najlepszych grach w tym gatunku.

Days Gone czy The Last of Us – O to jest pytanie.

1. The Last of Us

The Last of Us – gra której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Dzieło studia Naughty Dog idealnie łączy zrujnowany świat, pełny niebezpieczeństwa z historią pewnej nietypowej „drużyny”. Mężczyzna i dziewczyna podróżują przez zniszczony świat by znaleźć dla siebie bezpieczne miejsce. Mimo, że nie łączą ich więzy krwi to są dla siebie jak Ojciec i córka.

Gra została wydana tylko na konsole i zamykała starą generację. Było to piękne pożegnanie PS3 i przywitanie PS4. Polecam produkcje każdemu kto chce miło spędzić wieczór.

The Last of Us - jedna z lepszych gier postapokaliptycznych
The Last of Us – oby dwójka była tak samo dobra.

2. Metro Exodus

Seria Metro jest jedną z lepszych w jaką grałem. Świat wykreowany przez Dmitrij’a Głuchowskiego na zawsze zapisał się w świecie książek jako jeden z najbardziej ciekawych i tajemniczych. Nic więc dziwnego, że tunele moskiewskiego metra znalazły swoich odbiorców w wersji elektronicznej. Gdy przemierzałem podziemia ogarnięte ciemnością, czuliśmy klimat zniszczenia i próby przetrwania w tym niebezpiecznym uniwersum.

Metro Exodus co prawda zabiera nas z Moskwy i częściej przemierzamy powierzchnię, ale klimat zniszczonego świata był wciąż obecny. Mimo mniejszej ilości klaustrofobicznych, ciemnych pomieszczeń mrok świata pozostaje z nami. Gra udowadnia, że jeśli zniszczymy nasz świat to może się okazać, że nie ma gdzie wracać.

Plakat Metro Exodus
Metro Exodus – Czy przetrwasz na powierzchni?

3. Fallout 4

Długo zastanawiałem się czy dać Fallout 4 na tę listę. Jednym z powodów dla których się przełamałem jest to, że ta gra nie jest aż tak słaba jak wielu uważa. Dla kogoś kto zakupił grę teraz, gdy jest już połatana i ilość bugów jest mniejsza, oraz nie grał w poprzednie części, przez co nie porównuje jej do poprzedniczki to ta gra jest dobra. Fallout 4 według mnie jest po prostu dobrą grą postapo. Nie najlepszą i do najlepszej jej sporo brakuje, ale idzie się przy niej bawić.

Muzyka w radiu z lat 60′,oryginalna kolorystyka i trochę inne podejście do tematyki bardzo działa na plus. Przy tej produkcji spędziłem około 50 godzin życia i się świetnie bawiłem. Dodatki które gra otrzymała bardzo ją rozbudowały , budowa osad zaś jest jedną z najlepszych systemów tego typu jaki widziałem.

Fallout 4 - reprezentant gier postapokaliptycznych
Fallout 4 jedną z lepszych gier postapokaliptycznych?

4. Horizon: Zero Dawn

Horizon: Zero Dawn to gra akcji z widokiem TTP, elementami RPG i otwartym światem. Produkcja przenosi nas w przyszłość gdzie cywilizacja przepadła, a po powierzchni biegają zwierzo-roboty. Gracze wcielają się w Aloy – młodą, ciekawską wojowniczkę która chcąc poznać swoje przeznaczenie musi zgłębić tajemnice dawnych cywilizacji. Gra niestety wyszła tylko na konsole, dlatego posiadacze wyłącznie PC muszą obejść się smakiem.

Horizon Zero Down
Epoka kamienia w nowszej wersji.

5. Frostpunk

Do tej pory mieliśmy do czynienia z grami przygodowymi, akcji itp. Teraz przedstawię wam grę strategiczną, w której musi zbudować własne miasto, podczas wiecznej zmarzliny. Musimy zapewnić naszym mieszkańcom takie potrzeby jak jedzenie i ogrzewanie. I tylko od nas zależy jak przetrwamy zimę która trwa cały czas. Frostpunk jest jedną z tych gier postapokaliptycznych w których do wroga nie da się strzelać, ale mimo to musimy go przetrwać.

Frostpunk
Prawie jak Zakopane zimą.

6. Dying Light

Dying Light to gra gdzie po prostu lubimy biegać. System parkour’u, na którym oparto grę, dawał ogromną satysfakcję. Biegaliśmy po dachach gdy pod nami ulice były pełne zombi. Otwarty świat w którym dzień był sprzymierzeńcem a noc wrogiem. Znana i lubiana konwencja o zombi została tu połączona z autorską wizją bohatera który jest „biegaczem”. Z każdym wyjściem po zlecenie musieliśmy planować naszą trasę, by się nie zatrzymać i zginąć. Takie było nasze życie w Dying Light i mamy nadzieje, że w kolejnej części będzie tak samo przyjemne.

postapokaliptycznych gier o zombi nigdy za wiele - Dying Light
Czy i ty przebiegniesz się w maratonie zombi?

7. Mad Max

Mad Max – gra oparta na wykreowanym przez filmy świecie o Max Rockatansky. Były przedstawiciel prawa musi zmierzyć się z nową rzeczywistością. Świat nie jest już ostoją prawa i porządku, za to jest domem dla wszelkiego spaczenia i miejscem wyzysku słabszych. Liczy się ten kto ma benzynę i więcej biegów.

Otwarty świat i multum zajęć sprawił, ze grało mi się w produkcję Avalanche Studios bardzo przyjemnie. Do dziś pamiętam jak ścigałem się naszym magnusem opum z bandą żądnych złomu wrogach.

Mad Max
Co za cudowny dzień!

8. Rust

Rust to gra trochę inna od pozostałych. Nie ma co tu szukać jakieś historii, bowiem jest to gra multiplayer. Trafiamy na mapę gdzie świat jest zniszczony, a naszym zadaniem jest zebrać surowce i zbudować bazę. W kwestii gameplayu gracz ma dużą swobodę, możemy kreować się na wielkiego bandytę lub stać się aniołem stróżem słabszych niczym
Rick Grimes.

Gra posiada miłą dla oka oprawę graficzną. Najlepiej jednak gra się z kumplami, ponieważ pojedynczy awanturnik ma małe szanse na przetrwanie z bandą napadających nas gangów innych graczy.

Rust
Jedyna rdza jaką lubię.

9. The Walking Dead: A Telltale Games Series

The Walking Dead: A Telltale Games Series i od razu wiadomo, że chodzi o najlepszy serial tylko, że w grze. Opowieść podobna to The Last of Us, też śledzimy losy mężczyzny i dziewczynki. I tak samo nie są oni spokrewnieni ale traktują się jak rodzinę. Sezon pierwszy był przyjemną przygodą,co do kolejnych tez nie mam zastrzeżeń. Mechanika na której oparta była gra powodowała, że nie męcząc się walką z zombi czy innymi elementami typowymi dla gier akcji o tej tematyce, poznawaliśmy cudowną historie.

postapokaliptycznych walking dead ciąg dalszy
Serial to czy gra?

10. S.T.A.L.K.E.R. Seria

S.T.A.L.K.E.R. gra która urosła do miana kultowej. Przygody w niebezpiecznej zonie wokół znanej nam elektrowni w Czarnobylu, stały się dla wielu opowieścią ponad czasową. Cała seria łączy ze sobą niebezpieczny świat i mroczny klimat, dając nam prawdziwa grę postapo.

Wielu fanów serii dalej czeka z niecierpliwością na kolejne odsłony, jedna z nich jest zapowiedziana na 2021 rok. Oby to czekanie się opłaciło.

Stalker
Get out of here stalker!

I tak o to wygląda lista 10 najlepszych gier postapokaliptycznych. Mam nadzieje, że przypomniały wam się miłe chwile z tymi produkcjami. Bez tych produkcji świat postapo nie byłby taki sam. Dlatego mamy nadzieje, że kolejne gry o tej tematyce będą tak samo dobre albo i lepsze.

recenzja Days Gone: https://talesgame.com/2019/05/05/days-gone-recenzja/

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.