Premiera Total war: Three Kingdoms zbliża się wielkimi krokami. Data premiery jest ustalona na 23 maja tego roku. Gra przeniesie nas do Chin gdzie stoczymy walkę o władze i bogactwa. Z tego powodu chciałbym przypomnieć wam jak wyglądał rozwój serii.

Shogun: Total War

Kraj kwitnącej wiśni, piękna architektura i wieloletnia tradycja Bushidō. Nic dziwnego, że twórcy „wojny totalnej” postanowili zacząć swoją przygodę właśnie tutaj. Na japońskiej ziemi starliśmy się z innymi o tytuł Shoguna Japonii.

Samuraje w Total War
Wielka bitwa tamtych czasów

Gra oferowała poprowadzenie jednego ze znakomitych rodów Japonii. Naszym głównym zadaniem był rozwój naszych prowincji i prowadzenie naszych owieczek, zwanych armią, na rzeź. I to wszystko w imię władzy.

W momencie premiery gra była rewolucyjna. Łączyła ze sobą znane już nam w każdej części mechanikę turowej rozgrywki na mapie świata i bitwy w czasie rzeczywistym. Podstawową różnicą między Shogunem a nowszymi częściami (Shogun miał premierę w 2000) jest to, że na mapie kampanii przesuwaliśmy pionki. Gra nie posiadała tak rozbudowanej mapy kampanii jak to ma miejsce w np. Rome: Total War.

Japonia w Total War
Nad Japonią słońce nigdy nie zachodzi

Medieval: Total War

Stary kontynent, kolebka ludzkości, dom dla wielu pisarzy, twórców, wynalazców i wojen. Wojny w Europie to coś co zdarzało się całkiem często. Wybór tego pola bitwy całkiem nas nie dziwi, a jeszcze okres średniowiecza, czarnej śmierci to coś co Wojna Totalna kocha.

Tym razem naszym zadaniem jest poprowadzenie całego państwa a nie rodu. Znów stawiamy budynki w naszych prowincjach i wysyłamy pionki na mapie kampanii. Do naszej dyspozycji twórcy oddali rozbudowany, jak na tamte czasy, arsenał broni. Do walki możemy rzucić wszystko od mieczy aż po katapulty.

Bitwa w  Medieval
Memento mori

W grze musieliśmy skupić się też na takich aspektach jak dyplomacja, handel oraz rozsądna dystrybucja surowców.

Kampania w Medieval

Mapa kampanii działała tak jak w poprzedniczce. Przesuwaliśmy na niej nasze wojska i agentów. Zarządzaliśmy naszym państwem i patrzyliśmy jak wrogowie skamlą o łaskę. Jednym zdaniem – Total War.

Rome: Total War

Trzecia część kultowej serii gier strategicznych Total War. Przyniósł nam czas podbojów i dominacji Imperium Rzymskiego – czas walki o władze, czas wojny totalnej. Do dyspozycji mieliśmy jeden z trzech rodów najważniejszych w historii Rzymu ( Scypioni, Juliusze, Brutusowie). Gra dała nam szanse panowania nad starożytnym światem. Pod sztandarami nieśmiertelnych rzymskich legionów, w imię Senatu i ludu rzymskiego podbijaliśmy Europe, Afrykę Północną i Azję Mniejszą.

Kampania w Rome
Senatus Populusque Romanus

Produkcja okazała się też być rewolucją serii. Otrzymaliśmy nowy wygląd mapy kampanii, zwiększający nasze możliwości. Musieliśmy idealnie rozstawić nasze armie by móc szybko reagować na każde zagrożenie. Zmienił się też cały system zarządzania miastami. Wielość możliwych do wniesienia budynków przytłaczał a różnorodność jednostek dawał nam duże pole do popisu podczas bitew.

Rome był pierwszym kamieniem milowym serii, który ukierunkował ją na przyszłe lata. Rozwiązania które wykorzystano przy jej produkcji przeszły do kolejnych części. Gra była tak świetna, że twórcy wydali do niej dwa duże dodatki. Barbarian Invasion przenosił nas do roku 395. kiedy to dokonał się trwały podział cesarstwa na zachodniorzymskie i wschodniorzymskie. Dodatek Alexander umożliwiał nam pokierowanie losami Aleksandra Wielkiego i wczuć się w niego gdy budował największe państwo swoich czasów.

Bitwa W Rome Total War
Sztuka wojny

Medieval II: Total War

Medieval II: Total War – gra której fanom serii nie muszę przedstawiać. Jedna z najlepszych części dla wielu graczy. Produkcja przenosiła nas do okresu średniowiecza, gdzie znów mogliśmy pokierować jednym z europejskich mocarstw.

Mapa kampanii w Medieval
Dodatek do gry Królestwa

Ta część stała się tak wielkim fenomenem, że gracze wciąż w nią grają oraz tworzą mody. A jeśli o mody chodzi to min. dzięki nim możemy przenieś nasze zmagania do Śródziemia lub Stoczyć walkę o Żelazny Tron. Każdy fan serii musiał chociaż raz zagrać w tą grę i stoczyć bitwę pod Grunwaldem.

Produkcja dawała nam, tak jak każda inna część, dużą ilość jednostek do wyboru oraz szeroki wachlarz rodzajów budynków. Całą grę zdobiły wydarzenia historyczne, takie jak najazd mongołów czy odkrycie nowego świata. Warto nadmienić, że to wszystko spowodowało, że gracze z niecierpliwością czekają na Medieval III.

Bitwa w Medieval Total war
Ryszard Lwie Serce i jego chorągwie

Empire: Total War

Empire był kolejnym kamieniem milowym serii. Produkcja wprowadzała takie rzeczy jak bitwy morskie, zmiana mechaniki zarządzania poprzez rozrzucenie budynków na całą prowincje. Powodowało to całkowitą zmianę w prowadzeniu wojny. Poza tym nastąpiły zmiany w dyplomacji. Nie musieliśmy już wysyłać dyplomaty do najbliższego miasta innego państwa a od razu mogliśmy nawiązać kontakt bez zbędnego czekania na poselstwo.

Empire Total war kampania
XVIII wiek wita

Twórcy po raz pierwszy przenieśli nas w okres wojny gdzie główną bronią nie był miecz a karabin i armaty. Dodatkowo nasze podboje toczymy nie na jednym kontynencie a na trzech. Ameryka i Azja dołączyła do spektaklu wojny totalnej którą widzimy w europie już od trzech poprzednich części.

Dodatkowo wprowadzono tu drzewko technologi które stymulowało rozwój naszego imperium. Bowiem od niego zależało jakie budynki możemy wnosić. A jeśli o budynki chodzi to właśnie od tej części zmniejszono jej liczbę co drastycznie ułatwiło zarządzanie.

Empire bitwa
Piechota Liniowa marsz!

Napoleon: Total War

Rok 1796 Napoleon jeszcze nie wie, że za 19 lat stoczy swoją ostatnią bitwę. W sumie czemu ma być ona ostatnia? Napoleon: Total War umożliwiło nam poprowadzenie losów Bonapartego tak by Waterloo było dla niego zwycięskie. Dostaliśmy do naszej dyspozycji pięknie zaprezentowaną opowieść o człowieku który na zawsze zapisał się na kartach historii jako wielki generał.

Napoleon Total War - Bitwa
Niech zacznie się bitwa

Gra pozwala nam stanąć po stronie cesarza Francuzów lub przeciw niemu. System prowadzenia bitew i zarządzania krajem zbytnio się nie zmienił i był podobny do tego z Empire. W tej części bardziej chodziło o historie, przez co można mówić o niej jak o pierwszej grze strategicznej mającej fabułę.

Total War: SHOGUN 2

Kraj kwitnącej wiśni powraca, twórcy postanowili pozwolić nam powalczyć jeszcze raz o tytuł Shoguna. Piękna oprawa graficzna cieszyła oko a różnorodność klanów powodował, że gracz się nie nudził mimo rozgrywki mającej miejsce na jednej malutkiej wyspie. Klimat okresu Sengoku został odwzorowany perfekcyjnie do tego stopnia, że gra walczy z Medieval II o miano najlepszej w serii.

Mapa kampanii w Shogun 2
Kwitnie wiśnia, kwitnie i wojna

Mieliśmy w niej wszystko, bitwy morskie i spektakularne bitwy lądowe a wszystko to zgodnie z kodeksem wojownika. Gra wprowadziła mechanikę zmiany pory roku. Było to kluczowe dla prowadzenia zmagań zbrojnych bowiem w zimę na terenie wroga długo nie pożyjemy. Powrócił tu też znany z Rome i Medieval II system rodziny królewskiej/władcy. Każda postać miała swoją lojalność która w dużej mierze zależała od Honoru naszego lidera.

Bitwa W Shogun 2 Total War
Droga wojownika to samotna droga

Total War: Rome II oraz Total War: Attila

Postanowiłem połączyć te dwie części ponieważ obie wprowadziły coś co na zawsze zmieniło tą grę, ale okres w jakich dzieje się akcja jest zbyt zbliżony by je rozdzielać.

Rzym powraca
A poza tym uważam, że Rzym musi zostać zniszczony

Total War: Rome II wprowadziła system prowincji, teraz wszystkie budynki wróciły do miasta ale kilka miast tworzyło dopiero prowincje. Dzięki temu nie musieliśmy klikać każdego miasta z osobna by coś w nim budować, a zamiast tego mogliśmy to zrobić z okienka zbiorczego miast w regionie.

Oprócz zmian w mechanice zarządzania, dostaliśmy system rządu gdzie rożnymi czynami zdobywaliśmy poparcie dla naszego stronnictwa/ króla i knuliśmy wobec opozycji. Nasze działania wymagały rozwagi bowiem jeden zły ruch i groziła nam wojna domowa.

Bitwa z Hunami
Hun Attyla

Natomiast w Attyli dostaliśmy tryb hordy. Polegał on na tym, że mogliśmy prowadzić hordę wojowników nie mając miast, bowiem wszystko co budowaliśmy, stawialiśmy w ruchomych osadach. Mogliśmy więc wczuć się w prawdziwych Hunów i zniszczyć Rzym nie martwiąc się jakimiś poddanymi na końcu świata.

Obie te części umożliwiły nam stworzenie Imperium i zniszczenie go. Został w nich ukazany okres około 700 lat krwawej wojny. A to wszystko w imię Wojny Totalnej.

Total War: Warhammer i Total War: Warhammer II

Po 16 latach wojny w realiach historycznych, Creative Assembly zabiera nas do świata fantasy. Warhammer to świat gdzie w wojnie o wszystko biorą udział elfy, krasnoludy, ludzie i wiele innych stworzeń.

Wampiry w Total War
A gdzie ludzie?

Gra czerpie z wielu rozwiązań znanych już nam w poprzednich częściach ale dodaje tez swoje. Mamy tu system bohaterów czyli generałów stanowiących „one man army” i posiadające swoje specjalne umiejętności. Dodatkowo każda frakcja posiada swoją wyjątkową cechę. Np krasnoludy pamiętają każdą krzywdę zadaną im przez wroga co daje im bonusy lub kary, w zależności co z nimi zrobimy.

Mapa kampani
Orki u Bram

Pod wieloma względami ta gra rożni się od klasycznych Total War’ów. Nie mamy otoczki historycznej, za to mamy otoczkę świata warhammer’a. Nie ma tu typowych rozwiązań bojowych znanych nam z podręcznika, za to mamy Magie i potwory. I mimo to gra okazała się dobrą grą strategiczną i powiewem świeżości w serii.

Total War: Three Kingdoms

I tak o to zbliżamy się do ostatniej, póki co, części która zabierze nas do chin. Zostało już tak nie wiele byśmy mogli rzucić się ponownie w wir walki. Miejmy tylko nadzieje, że wrócimy na tarczy.

Total War w chinach
Chiny czekają

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.