Steam, Uplay czy Orgin a może coś innego? Która platforma jest najlepsza dla gracza? W tym artykule dowiecie się o tym i o tym co każda z nich ma do zaoferowania.

Steam

Steam platforma gigant, należąca do firmy Valve Corporation. Powstała początkowo po to by umożliwić producentom Half-life, Portal i Counter-Strike lepszą dystrybucje tychże gier i lepsze połączenie z serwerami przez graczy.

Wygląd Steam w 2019

Z czasem Steam przerodził się w to co znamy teraz. Dlatego skupimy się na tym czym jest teraz i co oferuje, a oferuje sporo.

Sklep

Jak każda omawiana tu aplikacja tak i Steam oferuje możliwość zakupu u siebie sporej ilości gier. Sklep zawiera rozbudowany panel wyszukiwania który umożliwia nam znalezienie interesujących nas gier. Można to robić manualnie lub skorzystać z tak zwanej „kolejki odkryć” która jest przygotowywana na bazie gier które mamy w bibliotece, co ma umożliwić znalezienie nam jak najbardziej podobnych gier.

From Steam with love

Dodatkowo do dyspozycji mamy system kuratorów, czyli Osób lub organizacji, których zadaniem jest wydawanie rekomendacji, aby pomóc odkryć innym użytkownikom interesujące gry z katalogu Steam. Co więcej każdy użytkownik ma możliwość oceny wybranej produkcji i zamieszczenia swojej recenzji.

Biblioteka

Gier nigdy dość

Biblioteka Steam zawiera nie tylko nasze gry ale również wiele przydatnych odnośników dla każdej z produkcji. Możemy z poziomu biblioteki zobaczyć osiągnięcia dostępne dla danej gry, wiadomości dotyczące produkcji takie jak informacje o aktualizacji. Również mamy dostęp do wszelkich poradników stworzonych przez twórców danego tytułu jak i innych graczy. Po za tym możemy w łatwy sposób uzyskać pomoc techniczną Steam. Dzięki bibliotece każdy z nas może śledzić ile godzin spędzamy w każdej grze

Jednym z dodatkowych udogodnień które oferuje nam platforma to możliwość poukładania nam gier według naszej woli. Możemy do tego użyć systemu Kategorii. Opcja ta jest przydatna gdy posiadamy dużą ilość gier na swoim koncie. Do biblioteki gier możemy też dodać gry z poza Steam co umożliwia nam utrzymanie wszystkiego w jednym miejscu.

Społeczność

Kolejną oferowaną przez platformę rzeczą jest zakładka społeczność. W której użytkownicy mogą zakładać dyskusje, chwalić się pracami graficznymi czy też zrzutami ekranu z gier.

Zakładka społeczności

Co ciekawe Steam umożliwia nam dzielenie się stworzonymi przez nas filmami a chętni mają też możliwość prowadzenia transmisji swojej rozgrywki.

Profil użytkownika

Ostatnią omawianą przez nas sprawą będzie profil użytkownika. Możemy go dowolnie modyfikować poprzez ustawianie awatara, tła czy nicku. Każdy z nas może również zamieścić krótki opis na swoim profilu. Jeśli mamy ochotę to Steam umożliwia dołączenie do dowolnej grupy o różnych tematykach. Grupy są tworzone przez ludzi dla ludzi i dzięki nim możemy poznawać nowych kumpli do gry w ulubione produkcje.

Tak może wyglądać nasz profil

Podsumowanie

Steam jako platforma jest jedną z najbardziej rozbudowanych. Dostarcza nam szeregu różnych możliwości czyniąc się idealnym „domem” dla naszych gier.

Uplay

Uplay to platforma stworzona przez firmę Ubisoft z myślą o swoich grach. Usługa powstała w 2009 roku wraz z premierą Assassin’s Creed 2, którą należało aktywować za pomocą platformy lub jej strony internetowej. Tak samo jak Steam udostępnia nam szereg usług, takich jak sklep, wyzwania w każdej grze czy serwis informacyjny o grach na uplay-u.

Zakładka aktualności

Aktualności

Dzięki zakładce aktualności możemy śledzić informacje o wszystkim co dotyczy naszych gier. Zamieszczane są tu min. dzienniki developerskie, wiadomości o aktualizacjach oraz powiadomienia o promocjach.

Sklep

Uplay umożliwia nam przede wszystkim zakup gier ze stajni Ubisoftu. Znaleźć tu możemy takie produkcje jak seria Assassin’s Creed czy Tom Clancy’s.

Sklep Uplay jest trochę mniej rozbudowany niż na Steam

Sklep posiada wprawdzie wyszukiwarkę ale jest ona mniej rozbudowana niż na wyżej opisywanej platformie. Z racji tego, że Uplay sprzedaje w większości gry Ubisoftu to zamiast kategorii growych np. takich jak RPG czy MMO, mamy odesłania do różnych serii, na przykład do serii Far Cry.

Biblioteka

Biblioteka Uplay jest w mojej opinii jedną z lepszych. Jest przejrzysta i zawiera wszystko co bym od niej wymagał. Działa ona na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to całkowita lista gier, a druga to zakładka gry na której możemy znaleźć min. czas spędzony w grze i zdobyte osiągnięcia.

Tak wygląda pierwsza płaszczyzna biblioteki

Każda gra posiada system statystyk, dzięki którym możemy zobaczyć jak nam idzie w grze. Mamy również system wyzwań za wypełnienie których dostajemy punkty Uplay. Służą one do zakupu dodatkowej zawartości do gier, mogą być to skiny do broni lub postaci.

Wszystko to sprawia, że jest to jedna z najlepszych bibliotek w jakich możemy przechowywać nasze gry, nawet jeśli mają to być tylko gry Ubisoftu.

Mniejsze uwagi

Niestety sama platforma nie posiada zakładki społeczność, gdzie moglibyśmy z jej poziomu kontaktować się z innymi. Nasz profil też jest ograniczony i by go zmienić potrzebujemy zewnętrznej strony ubisoft club.

Podsumowanie

Uplay posiada intuicyjny i bardzo przejrzysty interfejs. Na plus wypada biblioteka która w naszej opinii jest najlepsza z możliwych. Minusem platformy jest to, że jest przeznaczona tylko dla gier jednej firmy co powoduje „rozkład” naszej kolekcji na więcej aplikacji.

Origin

Origin, platforma stworzona przez Electronic Arts i jak na tak dużą firme to są bardzo oszczędni. Ich program nie oferuje wiele więcej niż sklep i bibliotekę a profil użytkownika jest bo musi być.

Sklep

Jako iż platforma powstała specjalnie dla gier EA to w sklepie znajdziemy takie gry jak Fifa, Battlefield ale nie tylko, możemy zakupić tu też gry innych wydawców np. Ubisoftu.

Sklep jak sklep

Uwagę należy zwrócić na system wyszukiwania który jest tutaj całkiem przejrzysty. Z łatwością możemy ustawić wszystkie interesujące nas kryteria. Od gatunku po cenę gry.

Biblioteka

Jest dość standardową zakładką, działającą podobnie jak Uplay. Na początku mamy listę gier a po kliknięciu na daną produkcje mamy okienko z ilością spędzonych w danej grze godzin oraz zdobyte osiągnięcia.

Oprócz tego to nie mamy czego szukać na tej platformie, przez co jest ona dość pusta i nieciekawa.

GOG Galaxy

GOG Galaxy, aplikacja stworzona przez polską firmę CD Projekt w 2008 roku. Może jest jedną z mniej znanych platform i zapewne większość z nas ma na niej tylko Wiedźmina 3 ale nie jest ona taka zła.

Sklep

Sklep na GOG-u jest jednym z tych prostszych, nie znajdziemy tu skomplikowanego systemu wyszukiwania, ani specjalnie przygotowywanych kolejek gier jak na Steam ale za to spełnia swoje podstawowe funkcje i jest prosty w obsłudze.

Prostota przede wszystkim

Biblioteka

Każdy chyba marzył o swojej półeczce z grami

Styl Biblioteki może cieszyć oko i przy okazji jest on oryginalny. Mamy do dyspozycji rozbudowany system wyszukiwania gier dla tych co planują mieć więcej gier.

GOG bez wiedźmina to nie GOG

I standardowo jak wszędzie tak i tu możemy zobaczyć ile godzin mamy w danej produkcji i jakie osiągnięcia zdobyliśmy. Dodatkowo dla każdej produkcji dostarczane są wszelkie wiadomości byśmy mogli być na czasie.

Społeczność

Jest to druga platforma która posiada zakładkę społeczność i bezpośredni dostęp do forum na którym możemy dołączyć do interesującej nas dyskusji jak i założyć nową.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Podsumowanie

GOG jako platforma dla naszych gier sprawdza się w miarę okej, nie jest ona zbytnio pusta pozbawiona wszelkich optymalnych czynności ale nie jest to też najlepsze co możemy znaleźć na rynku. Może to wynikać z tego, że firma CD Projekt nie inwestowało w nią za dużo z racji tego, że produkują Cyberpunk 2077 i na to kładą wszelkie wydatki.

Epic Games Launcher

Epic Games Launcher należy do firmy Epic Games. Platforma ta dąży do zapewnienia graczom jak najlepszych usług przez co w ostatnim czasie głośno jest o nieformalnej wojnie Epic Games ze Steam. Dlatego warto zobaczyć co kolos z Karoliny Północnej ma nam do zaoferowania.

Tym widokiem wita nas Epic Games

Strona główna

Strona główna służy nam jako źródło informacji o aktualizacjach czy tez promocjach w sklepie. Jest ona bardzo przejrzysta i łatwa w nawigacji.

Sklep

Sklep jest dość prosty i brak w nim możliwości specjalnego wyszukiwania gier, jeśli nie znamy tytułu gry i szukamy po prostu natchnienia to musimy przejrzeć wszystko naraz.

Minimalizm jakiego nie znacie

Biblioteka

Biblioteka ma być miejscem gdzie spędzimy najwięcej czasu. To tu mamy znaleźć wszelkie informacje o danej produkcji i związane z nią wszelkie dodatki. Dlatego dziwi nas fakt, że w tym przypadku jest inaczej. Biblioteka tutaj nie zawiera nic więcej niż nasze gry, można by rzec, że zainstaluj i graj to jedyne opcje.

Gry i nic poza tym

Podsumowanie

Epic Games jest pustą aplikacją do dystrybucji gier, jest jeszcze bardziej uboga niz Origin. Jeśli to ma być platforma która ma powalczyć ze Steamem to musi się jeszcze dużo zmienić.

Ostateczny rozrachunek

Platform na rynku jest dużo i każda z nich na swój sposób próbuje do siebie przekonać gracza ale nie każdej to może się udać. Chyba wszyscy się zgodzą, że najbogatszą ofertę ma Steam i póki co jest najlepszą opcją dla naszych gier. Kolejne w kolejce mogą się ustawić Uplay i GOG Galaxy a sztafetę zamyka Origin bo Epic Games to Falstart choć liczę, że to się zmieni.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.