Czym jest E-sport? Jak podaje Wikipedia, jest to forma rywalizacji w grach komputerowych, w której biorą udział najlepsi zawodnicy.

Kiedy to się zaczęło?

Może się wydawać, że sport elektroniczny to coś nowego i dla większości starszych osób tak będzie, ale dla młodszych już nie do końca, ponieważ e-sport powstał już w latach 90’ ubiegłego wieku. Miało to miejsce min. w Stanach Zjednoczonych przez popularyzację gry Quake i powstanie pierwszych lig e-sportowych.

W Polsce sprawa miała się trochę inaczej, ponieważ dostęp do sprzętu elektronicznego był bardziej ograniczony, przez co początki i rozwój e-sportu miał miejsce nieco później.

Logo Quke’a

Jak się rozwinęło?

Stopniowo coraz więcej ludzi zaczynało się interesować e-sportem, ludzi młodszych, wychowywanych w okresie pojawienia się coraz nowszych komputerów i gier, ciągnęło do stania się w nich najlepszymi, w kafejkach internetowych zaczęto organizować turnieje o małej puli nagród by z czasem przejść na dużą scenę…

Turniej e-sportowy

Turnieje te wyglądały inaczej niż ten ale w podobnej atmosferze

Rosnąca popularność poszczególnych produkcji, takich jak League of Legends, Starcraft czy Counter-Strike, skłoniły ich producentów do organizacji własnych rozgrywek. Pierwsze Mistrzostwa świata w League of Legends miały miejsce w 2011 roku z pulą nagród 100 000$, a już w 2013 pierwszy Major (odpowiednik mistrzostw świata) w Counter-Strike Global Offensive z pula nagród 250 000$

Mistrzostwa Świata w League of Legends w 2018
Mistrzostwa Świata w League of Legends w 2018

Duża scena…

Turnieje na całym świecie były organizowane w ogromnych liczbach, e-sport się rozrastał by w końcu zaistnieć. Producenci gier typu Starcraft czy
League of Legends coraz bardziej inwestowali w swoje rozgrywki, zwiększali pule nagród (nawet do 4 000 000$), robili z rozgrywek prawdziwe święto graczy.

Starcraft 2
Starcraft 2

W Polsce E-sport zyskał popularność za pomocą Intel Extreme Masters Katowice (wtedy ESL Major Series One Katowice) w 2014 roku gdy polska drużyna Virtus.pro wygrała najważniejszy event w świecie gry Counter-Strike Global Offensive, oczywiście miało to miejsce w katowickim spodku.

ESL Major Series One Katowice 2014

ESL Major Series One Katowice 2014

Dzięki temu eventowi Katowice stały się stolicą polskich rozgrywek elektronicznych, ale również zagraniczne firmy coraz częściej wspierały e-sport w Polsce, co znacząco wpłynęło na jakość turniejów w kraju.

A jak sprawa wygląda teraz?

Dziś jest tego więcej, więcej widzów, więcej nagród, więcej rywalizacji. W 2019 roku odbył się największy turniej w Counter-Strike Global Offensive, który był tylko kroplą w morzu turniejów organizowanych na całym świeci. Major Katowice 2019 był obejrzany łącznie przez 230 milionów widzów i posiadał pule nagród w wysokości 1 000 000$, a sam katowicki spodek odwiedziło 174 000 fanów.

ESL One Katowice było dużym wydarzeniem w świecie e-sportu
ESL One Katowice było dużym wydarzeniem w świecie e-sportu

E-sport już na dobre zakorzenił się w naszym świecie, nawet w chwili czytania tego artykułu gdzieś na świecie odbywa się nie jeden a kilkaset, mniejszych lub większych ale równo emocjonujących, turniejów. Nie jest to już tylko rozgrywka dla młodszych (18% wszystkich graczy stanowią osoby poniżej 18 roku życia), równie dobrze bawią się przy tym i starsi widzowie (17% graczy stanowią osoby w przedziale od 18 do 35 roku życia), którzy wychowali się na sportach elektronicznych i mimo wieku dalej sprawia im to przyjemność.

Dane o wieku graczy pochodzą z badania ESA (Entertainment Software Association)

Podsumowanie

E-sport był, jest i będzie, dlatego nie powinniśmy podchodzić do tego jak do największego zła, a po prostu jak do kolejnego sposobu na rozrywkę.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.