Na sam początek czym jest exclusive? Odpowiedź jest banalnie prosta, jest to gra na wyłączność na daną platformę. Określenie to bardzo często jest używane przez wydawców w celu przyciągnięcia uwagi swoją produkcją. Przez niektórych tego typu zabiegi twórców spotkają się ze sporą krytyką graczy, którzy chcą grać we wszystkie gry na swojej ulubionej platformie. Nie jest to jednak takie proste ani oczywiste jak się wydaje. Bo exclusivy były, są i nic się nie zanosi na to aby miało ich nie być.

Przechodząc do meritum podzielmy gry na wyłączność na dwie kategorie :

  • te które od początku do końca skupiały się na jednej platformie(Until Dawn, God of War, Uncharted)
  • te które po czasie stały się multiplatformowe (gta 5, heavy rain, fable)
GTA 5, długo na nią czekali pctowcy

Dobrze jak już podzieliliśmy exclusivy zacznijmy od pierwszej grupy. Tutaj producenci starają się przyciągnąć odbiorców tym, że tylko na danej  platformie gracze będą w stanie zagrać w ich gry, i o kurcze ale to jest dla nich ważne żeby zrobić szum wokół tych tytułów. Tutaj zastosujemy tajny wzór na dobrą sprzedaż konsol :

  • DOBRE EXCLUSIVY + SOLIDNA KONSOLA = ZAINTERESOWANIE GRACZY

A co oznacza zainteresowanie graczy? Kasa dla firmy tak w wielkim skrócie. I tutaj świetnym przykładem może być Microsoft ze swoją konsolą Xbox. Xbox 360 i Ps 3 w rankingach sprzedażowych zawsze były bardzo blisko siebie. Obie te konsole miały interesującą bazę swoich gier, i to było coś co ludzi kręciło, zastanawiałeś się przed kupnem w co będziesz chciał grać.

Jak jest teraz ? Powiedzieć, że PS 4 odjechało Xbox one w wynikach sprzedaży to jakby nic nie powiedzieć. 90 mln konsol od Sony do niecałych 40 mln Microsoftu. Amerykanie 8 generację konsol przegrali przez swoją słabą politykę wydawniczą. Zobaczmy zatem co ciekawego przygotowała dla nas ekipa „zielonych”… No i to by było na tyle. Microsoft uznał ,że świetnym pomysłem będzie wydanie wszystkich swoich znanych i lubianych exclusivów na komputery osobiste. Gry takie jak : Halo , Forza , Gears of war , które kiedyś zachęcały do kupna Xboxa teraz są dostępne na PC dla każdego. Czy był to dobry ruch to już nie mi oceniać, ja przedstawiłem tylko suche liczby z których jasno widać ,że PS 4 pod względem sprzedaży tą generację konsol wygrało.

XBOX w tyle?!

A jakimi grami ekipa „niebieskich” to wygrała? Tutaj mamy pełna paletę barw od horrorów  (Until down) przez gry przygodowe (Uncharted 4), gry akcji (god of war ) na klasycznej już serii wyścigów Gran Turismo kończąc. Są ludzie którym taki stan rzeczy może się nie podobać, że gry w które chcą zagrać  są na innej platformie , jednak taki stan rzeczy nie zmieni się w najbliższej przyszłości , bo te nieszczęsne gry na wyłączność są oczkami w głowie producentów i są one bardzo często po prostu najlepsze.

,,Niebiescy” na czele

Po drugiej stronie bieguna znajdują się gry które były ekskluzywne, jednak z czasem stały się multiplatformowe. Świetnym przykładem jest tutaj gta 5 które przez 2 lata było dostępne tylko na konsole . Tutaj Rockstar okazał się mistrzem biznesu , bo tą samą gre wydał na 3 rożne platformy. Ostatnio również coraz głośniej słychać o nadchodzącym RD2 na PC. Czemu Amerykanie ale nie tylko oni stosują takie zagrywki? W tej sytuacji wilk jest syty i owca jest cała. Sony i Microsoft czerpią korzyści z tego ,że pctowcy którzy mają konsole kupią daną grę, a kiedy gra przestanie już być na takim hype po 2-3 latach wypuszczą ją na PC z ulepszoną grafiką i innymi dodatkami, co będzie równoznaczne z kolejnym hype na tą samą grę, co znowu oznacza, tak dobrze wiecie co KASE.

Jest to oczywiście swego rodzaju odcinanie kuponów, jednak tak jak pisałem wcześniej w tym przypadku nie ma poszkodowanego. Gracze którzy nie mieli okazji wcześniej zagrać w jakiś tytuł, teraz mogą a twórcy niskim kosztem produkcji czerpią z tego korzyści.

Dla nas zwykłych graczy exclusivy mogą być męczące , nie każdego przecież stać na posiadanie 2 konsol i mocnego PC. Dla wydawców jest to jednak ważne aby posiadać swoją bazę gier , bo to przecież na nich w dużej mierze opiera się dobra sprzedaż danej platformy. Nasze narzekania tego nie zmienią, gry na wyłączność miały się dobrze i nic nie wróży tego aby miało się to zmienić.

Materiał przygotował Sebastian Kęsik

1 Comment »

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.